Geobalcanica 2020 - Ochryda (wideokonferencja)

Strona tytułowa zdalnej prezentacji

W dniach 12-14 maja 2020 roku w Ochrydzie (Północna Macedonia) odbyła się międzynarodowa konferencja „Geobalcanica”, która ze względu na panuj±c± w tym czasie pandemię została przeprowadzona w formie wideokonferencji. W trakcie konferencji pracownicy zakładu i studenci wygłosili następuj±ce referaty:

Karolina Fularczyk, Piotr Kusztal, Tomasz Kalicki
Changes of the former pond at Furmanow (Old-Polish Industrial District,
Central Poland) - cartographic and sedimentological data

Piotr Biesaga, Tomasz Kalicki
Estuary of Nida river - cartographic and geomorphological changes – first results

Tomasz Kalicki, Paweł Przepióra, Piotr Kusztal, Michał Aksamit,
Paulina Grzeszczyk,
Marcin Fr±czek, Michał Jabłoński, Mateusz Wrochna
Differentiation of delta sediments of Sielpia water reservoir
(¦więtokrzyskie Voivodeship, Poland) – preliminary results

Paweł Przepióra, Tomasz Kalicki, Ewa Nowak, Piotr Kusztal, Geoffrey Houbrechts Alexandre Peeters
Historical mining remains preserved in the present-day relief of the European Hercynian Mountains – case studies from Holy Cross Mountains (Poland)
and Ardennes (Belgium)

Ewa Nowak, Katarzyna Czaja, Tomasz Kalicki
Influence of development and collapse of the Old Polish District on environmental changes and land use during the last 200 years: case study from Czarna Konecka River basin (Holy Cross MTS. Region, Poland)

Tomasz Kalicki, Mariusz Chrab±szcz, Sławomir Chwałek, Dmitry Tsvirko,
Krzysztof Żurek,
Piotr Biesaga, Paweł Przepióra,
New research results in the lower and middle section of the Łososina valley (Wierna Rzeka) Holy Cross Mountains, Poland

Marcin Fr±czek, Agniezka Bęben, Krzysztof Żurek,
Tomasz Kalicki, Adam Wawrusiewicz, Weronika Szypul, Piotr Kasprzyk
New results of the paleoenvironmental and archaeological research
of the subneolithic hunter-gatherer communities of the Niemen culture-case study for Lipsk site (NE Poland)

Krzysztof Żurek, Tomasz Kalicki, Marcin Fr±czek, Paweł Przepióra,
Aleksander Piasecki

Preliminary results of environmental research of the network of defensive sites between Biebrza and Narew (NE Poland)

Tomasz Kalicki, Paweł Przepióra, Sławomir Chwałek, Michał Aksamit,
Paulina Grzeszczyk,
Geoffrey Houberechts
The Jędrów historic hydrotechnical system – a geoarchaeological and restoration studies (Holy Cross Moutains, Poland)

Dmitry Tsvirko, Mikola Kryvaltsevich, Aleh Tkachou, Yura Trifonov,
Tomasz Kalicki,
Marcin Fr±czek, Piotr Kusztal Late glacial and Holocene evolution of landscapes on the territory of Sporovsky reserve (Belarusian Polesie)

Tomasz Kalicki, Sławomir Chwałek, Paweł Przepióra, Marcin Fr±czek,
Mariusz Chrab±szcz,
Piotr Kusztal, Cyryl Konstantinovski Puntos,
Sediments and age of terraces and floodplains of the Ezousas river in SW Cyprus

Krzysztof Żurek,
Tomasz Kalicki, Jakub Niebieszczanski, Sławomir Chwałek, Paweł Przepióra, Marcin Fraczek, Cezary Bahyrycz, Aleksander Piasecki, Adam Wawrusiewicz,
Preliminary results of the geophysical surveys of the network of defence settlements from the bronze age between the Biebrza and Narew (NE Poland)

Geoffrey Houbrechts, Alexandre Peeters, Francois Petit, Tomasz Kalicki,
Paweł Przepióra

The evolution of the Aisne floodplain (Ardenne, Belgium) during the last centuries studied with the microslag dating method

Radosław Czerniak, Tomasz Kalicki, Karolina Fularczyk, Piotr Biesaga,
Emanuela Malęga,

Results of the geoarchaeological research at the archaeological site in Lubaczow Mazury site 46 (eastern part of Sandomierz Basin)

dodany 18.05.2020

Miedzianka - zebranie naukowe i zajęcia terenowe

Kamieniłom w Miedziance

W dniu 12 marca 2020 roku o godzinie 10.00 w sali 213 (budynek A) Wydziału Nauk ¦cisłych i Przyrodniczych odbędzie się zebranie naukowe Zakładu Geomorfologii i Geoarcheologii, w trakcie którego wygłoszony zostanie referat:

Mariusz Chrab±szcz, Tomasz Kalicki
Funkcjonowanie kopalni Nordkalk w Miedziance - problemy górnicze
i ¶rodowiskowe

Zebranie ma charakter otwarty i ma na celu wprowadzić zainteresowanych
w tematykę zajęć terenowych, które odbęd± się 13 marca.

Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie 12 marca

Plan zajęc terenowych 13 marca

ODWOŁANO WSKUTEK KORONAWIRUSA! (11.03.2020)

dodany 06.03.2020

16th Conference of Environmental Archaeology 2020 - Praga

Karta z zaproszeniem na konferencję

W dniach 27 – 28 stycznia 2020 roku w Pradze (Czechy) odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa 16th Conference of Environmental Archaeology 2020. W trakcie konferencji pracownicy zakładu i doktoranci wygłosili następuj±ce referaty:

Tomasz Kalicki, Edyta Kłusakiewicz The Holocene changes of sedimentation types in the upper Kamienna river flood plain (Kielce Upland,Poland)

Agnieszka Bęben, Marcin Fr±czek, Krzysztof Żurek, Tomasz Kalicki,
Adam Wawrusiewicz,
Weronika Szypul, Piotr Kasprzyk
We are in swapland. First results of geoarchaeological research on subneolithic settlement in Lipsk

Krzysztof Żurek, Tomasz Kalicki, Marcin Fr±czek, Paweł Przepióra,
Adam Wawrusiewicz,
Aleksander Piasecki
The network of defence settlements from the Bronze Age between the Biebrza and Narew during environmental crisis

dodany 31.01.2020

Wyprawa kajakowa na Oleniok 2019 - wstępne wyniki

Kajak na brzegu rzeki

Wyprawa kajakowa rzek± Oleniok (Syberia) pt. Wyprawa ¶ladami Aleksandra Czekanowskiego OLENIOK 2019 zakończyła się sukcesem. Od uczestników wyprawy otrzymali¶my materiały badawcze w ramach współpracy pt. Zróżnicowanie teksturalne aluwiów korytowych rzeki Oleniok. Materiał jest w trakcie opracowywania i zostanie opublikowany m.in. na łamach czasopisma Wiosło. Uzyskane wyniki z badań będ± również przedstawiane i publikowane w ramach dalszej współpracy.

Szczegóły wyprawy

dodany 16.01.2020